Bu insanlar kim, neyi amaçlıyorlar? Bugünlerde herkes bir diğerini bu sorulara verdikleri cevap ekseninde dinliyor. Sözün, söylendiği yere, zamana, söyleniş biçimine ve kimin tarafından söylendiğine göre anlamını bulduğu olur fakat yukarıdaki soru bu maksatla sorulmuyor. Daha ziyade sözün arkasındaki gizli gündemi sorguluyor. Şöyle bir şey kastediliyor: Kimlerdensin? Bu söylediklerine ikna olmam kime menfaat sağlayacak? Bu soruya muhatap olduğumuzu biliyoruz. Sorun şu ki bu soruya doğrudan bir cevap vermek mümkün değil zira gizli gündem arayışındaki kişi verdiğiniz cevabın da gerisindekini bulmak isteyecektir. Bu noktada bu kişiyi hayal kırıklığına uğratacağımızı peşinen ifade etmeliyiz. Zira son derece açık olacağız, bu açıklık gizli gündem arayışındaki kişinin perdenin arkasında var olduğunu sandığı o gündemi kendi hayal gücüyle doldurmak zorunda bırakacak. Aşağıda ismi yer alan kimselerin düşünceyi, bilgiyi ciddiye almak ve tanış olmak dışında bir ortak noktaları yok. Bilgi ile araçsal bir ilişki kurmuyoruz. Bilginin kendisini ciddiye alıyoruz. Bu tavır kendimizi doğru yerde konumlandırdığımızı düşündürüyor, yaygınlaşmasının da genelin iyiliğine olduğunu düşünüyoruz. Elbette herkes kendi konumunun yaygınlaşmasından, merkezileşmesinden kazanç sağlar. Bir kazancımız olduğunu düşünüyorsanız bu işlerden, işte size onun ne olduğunu söyledik. Gerisi hikâye.

sosyalbilimler.org’un çatısı altında Anlam ve Adalet adında dijital içerikler üretmeye başlıyoruz. Zamanla ekibin genişlemesi ve içeriklerin artması muhtemeldir. Bu oldukça aşağıdaki liste güncellenecektir. Başlarken dört kişiyiz. Talha Dereci, O. Vahdet İşsevenler, Engin Arıkan ve Peyami Safa Gülay. Her içeriğin altında kimler tarafından hangi hedefi gerçekleştirmek üzere hazırlandığını ayrıca bulabilirsiniz.


Hukuk Düşüncesi Podcast

Hazırlayan ve Sunan: Vahdet İşsevenler ve Engin Arıkan

Hukuk felsefesi, tüm düşünce serüveninin somutlaştığı uğraktır. Diğer tüm soruların nihai istikameti. Herhangi bir şey ve varlığın kendisi var mıdır? Varsa nasıl? Ve yine varsa nasıl bilebilirim? Bilmek dışında varlığı nasıl deneyimlerim?  Tüm deneyimlerimin anlamı nedir? Deneyimden hareketle sorulan tüm bu sorular yine döner dolaşır ve deneyimi dönüştürür. Hayatın anlamı nedir sorusu anlamlı bir hayat için kılavuz olur. “Yapılması gereken doğru şey nedir?” sorusu tek başına yaşamadığımıza, deneyimimiz her daim ötekiyle ilişki içerisinde gerçekleştiğine göre esas anlamını “adil bir hukuk nasıl olmalıdır?” sorusunda bulur. Konuştuğumuz her konu: çöplerin kaçta toplanması gerektiği, işsizlik rakamlarının nasıl düşürüleceği, yaz saati uygulamasına geçmenin doğru olup olmayacağı, mahkemelerin bağımsızlığı, bütçeden hangi bakanlığın daha fazla pay alması gerektiği vs. vs. bunların hepsi, hepimizi etkileyen kararlardır ve bu kararın en doğru nasıl alınacağı, hangi kararın doğru olduğu nihayetinde adalet tartışmasıdır. Toplumun adalet düşüncesine göre düzenlendiği alan ise hukuktur. Hukuk, hak dağıtır.

Bu başlık altında problemlerimize hukuk felsefesinin eşliğinde bakmanın nasıl bir şey olabileceğini, hali hazırda bu alanda üretilmiş düşüncelerden hareketle göstermeyi deneyeceğiz.

Hukuk fakülteleri dışında Türkiye’deki üniversite eğitimi müfredatında kendine çok nadir yer bulan bir alan hukuk düşüncesinin tarihine dair tanıtıcı içeriklerimiz de olacak. Hukuk fakültesi öğrencileri, “aranızdan notun üstüne bir de bunu dinlerim tamam işte” diyenleri duyuyoruz 😊 Hayır! Bu içerik misafirler için, sizleri kitaplara doğru alalım.

Özetle hukukçular için değil yurttaşlar için hukuk düşüncesi!


Birlikte Yaşamak Podcast

Hazırlayan ve Sunan: Peyami Safa Gülay ve O. Vahdet İşsevenler

Anlam ve Adalet’in vaadini yerine getirmeye en çok yaklaştığı içeriği Peyami Safa Gülay ve O. Vahdet İşsevenler tarafından hazırlanan “Birlikte Yaşamak”.

Düşünce tarihinin dijital ortamda dolaşıma açılması kıymetini korusa da bu içerikte hazır cevapları aktarma niyetinde değiliz. Konuşuyoruz: Aynı yere konmanın yolunu yordamını muhabbetten, habiblikten öğrenmeyi umuyoruz. Bu toprakların muhayyilesini çok çok uzun zamandır aşkın tahrik ettiğini hatırlıyoruz. Hatırı için onu dinliyoruz.